Vytvořte si svou vlastní vodáckou kroniku


Součástí plaveb zaoceánských lodí bývají lodní deníky, jsou do nich zaznamenávány důležité události, které plavbu provází, a mohou ovlivnit život posádky i pasažérů. Tímto záznamovým médiem se inspirovali i tací, co se plaví po našich řekách, a vytváří vodácké kroniky. Vodáci jsou zvláštní skupinou nadšenců, kteří jsou ochotni obětovat své pohodlí na úkor poznání a pobytu v přírodě, kdy řeka vytváří nezapomenutelné okamžiky plné vzrušení a radosti. Vodáky na své plavbě provází velmi svěží a zdravý ionizovaný vzduch a mohli bychom říci, že je to jedna z nejzajímavějších dovolených, jaké si můžete naplánovat.

kánoe u vody

Jakmile se plavba začne chýlit ke svému konci, možná zatoužíte po tom, vytvořit na ni vzpomínku v podobě kroniky – psaného textu, doplněného fotografiemi a tematickými výstřižky z novin. Zaznamenáte si pár důležitých bodů v rámci osnovy a doma pak v poklidu začnete tvořit a psát.

vodácká kronika

Kronika by však měla mít poutavou, atraktivní vizáž, nebudete ji přece předkládat přátelům jen tak, načmáranou v linkovaném sešitu s nalepenými fotkami vteřinovým lepidlem, bylo by to nevkusné a nedůstojné. Využijte pomůcky pro scrapbooking, což je technika, která patřičně vyzdobí kroniku na vnějších deskách i uvnitř. Mohou to být různé ornamenty, květované vzory a přírodní témata, která souvisí s některými plavebními úseky. Při plavbě po Vltavě se kupříkladu může uplatnit vzor rožmberské růže, na Lužnici zas táborský palcát či kalich a na Otavě zlatý prach jako symbol zlatonosné řeky.

čtení v kronice

Scrapbooková kronika bude vypadat velmi efektně a upoutá pozornost třeba tam, kam si ji chcete vzít jako připomínku vaší vodácké akce. Mohou se jí inspirovat a ocenit kolegové ze zaměstnání, spolužáci, příbuzní a kamarádi z jezdeckého oddílu, kteří by také rádi něco podobného prožili. Kronikou z vody budete propagovat vodáctví jako symbol soudržnosti, jednoty a přátelství.